Přírodní kompostér Bokashi, šedý, 35 x 24 x 25,7 cm, včetně bakterií
Bokashi nádoba se hodí pro zpracování běžných organických zbytků, jako jsou odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky. Metoda Bokashi funguje na principu anaerobní fermentace, tedy kvašení bez přístupu vzduchu. Bokashi využívá schopnosti speciálních mikroorganismů – především bakterií a kvasinek. Ty jsou obsaženy ve směsi, kterou je nutné k organickým zbytkům přisypávat. Po 2-4 týdnech získáte Bokashi hmotu a čaj, který je výborným přírodním hnojivem. Nádoba byla vyrobená z recyklovaných materiálů, jednotlivé části produktu proto mohou mít drobně odlišné zbarvení. Balení obsahuje: 1 ks Bokashi nádoba + 1 kg Bokashi směs.
Co je BOKASHI kompostování?
Jedná se o přeměnu organického odpadu principem fermentace, kdy se do organického odpadu přisypává směs speciálních bakterií Bokashi v suché formě.Od klasického kompostování se liší tím, že proces fermentace probíhá bez přístupu vzduchu a pomocí živých organismů, které se aktivují kontaktem s organickým materiálem. Výstupním materiálem není zemina, jak jsme tomu zvyklí u běžného kompostování, ale zfermentovaný základ s rozpoznatelnými částmi organického odpadu určeného k dalšímu použití.
Proč zpracovávat organický odpad doma?
Zpracováním organického odpadu ušetříte za hnojivo a svým rostlinám dopřejete živiny bez chemie. Tím, že odpad nevyhazujete do odpadkového koše, ale zpracujete ho. Vracíte tím do přírody cenné látky, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovnách. Dalším benefitem je celoroční přísun materiálu pro výrobu vlastního kompostu a fermentované tekutiny pro hnojení pokojových nebo venkovních rostlin.
Bokashi nádoba
Jedná se o interiérovou nádobu na zpracování organického odpadu v domácnosti, ve které fermentační bakterie přemění organický odpad na fermentovanou tekutinu a fermentovanou směs. Výstupem tohoto zpracováníje fermentovaný materiál pro získání prvotřídního kompostu a tekutina pro různé možnosti použití v domácnosti. V rukou držíte výrobek z recyklovaného materiálu. Jeho přirozenou vlastností je mírná barevná nestálost. Jednotlivé části produktu proto mohou mít drobně odlišné zbarvení. Mohou se také objevit drobné vizuální vady jako barevné tečky či lesklé šmouhy, které však neovlivňují funkci produktu.
Co najdete v balení ?
- víko (A)
- výměnné těsnění (B)
- horní nádoba (C)
- separační vložka (D)
- ventil s těsněním a pružinou (E)
- spodní díl (F)
- nádobka na fermentovanou tekutinu (výluh) (G)
- popruhy
Příslušenství:
- utlačovací díl (I)
- odměrka
- filtrační textilie (J)
Fermentování krok za krokem:
- Na dno separační vložky (D), před vhozením organického odpadu, vložte filtrační textilii (J).
- Organický odpad nakrájejte na malé kousky.
- Nakrájený odpad rozprostřete na filtrační textilii (J).
- Utlačovacím dílem (I) stlačte na kousky rozprostřený odpad do výšky maximálně 2 cm.
- Na organický odpad nasypte posyp o množství 1 až 2 odměrky.
- Víko pečlivě uzavřete a zkontrolujte, zda víko (A) dobře těsní. Bokashi nádobu otevírejte jen tehdy, pokud ji plníte.
Otvírání Bokashi nádoby doporučujeme maximálně 1x denně. Při již spuštěném fermentačním procesu otvírejte Bokashi nádobu co nejméně často, aby se nepřerušoval fermentační proces.
- V nádobě se během fermentace vytváří fermentovaná tekutina. První stáčení tekutiny bude možné přibližně za 14 dní od zahájení fermentace. Po této době tekutinu vypouštějte každých 3-5 dní. Vypouštění tekutiny provádějte stlačením nádobky na fermentovanou tekutinu (G).
- Zcela naplněnou Bokashi nádobu ponechte uzavřenou po dobu 2-3 týdnů. Z důvodu probíhajícího procesu fermentace, bez přístupu vzduchu je nutné nechat Bokashi nádobu uzavřenou. Vznikající tekutinu je ale nutné pravidelně stáčet. Doba naplnění nádoby závisí na množství vyprodukovaného organického odpadu. Průměrná doba plnění nádoby pro běžnou rodinu je cca 30 dní.
- Po uplynutí doby fermentace (2-3 týdny) lze fermentovaný materiál využít různými způsoby. Materiál můžete jednoduše vhodit do hnědého kontejneru, určeného k likvidaci BIO odpadu. Další možností je, materiál zakopat do půdy nebo smíchat se zahradním substrátem a nechat materiál dozrát do úplného rozkladu cca 4-6 týdnů.
- Filtrační textilie je 100% viskóza, která je zcela volně rozložitelná v přírodě. Po jednom fermentačním cyklu můžete filtrační textilii vhodit do hnědého kontejneru, určeného k likvidaci BIO odpadu, popř. zakopat do půdy nebo smíchat se zahradním substrátem.
- Následně Bokashi nádobu důkladně opláchněte teplou vodou bez použití čistících prostředků.
- Celý proces fermentace organického odpadu opakujte.
Proč se hodí 2 Bokashi nádoby?
Při naplnění první Bokashi nádoby zahájíte proces zrání bez přístupu vzduchu. Nádoba zůstává uzavřena po dobu 2-3 týdnů. Stále stáčíte fermentovanou tekutinu. Pro pokračování v likvidaci organického odpadu v době uzavření první Bokashi nádoby, doporučujeme použít druhou stejnou Bokashi nádobu. Nepřeruší se tím proces likvidace organického odpadu. Doporučujeme tedy mít doma 2 nádoby
Bokashi pro kontinuální likvidaci organického odpadu.
Na co je vhodný fermentovaný materiál?
Po dvou až třech týdnech zrání bude fermentovaný materiál vypadat podobně, jako na začátku procesu. Struktura fermentovaného materiálu bude rozpoznatelná, zabarvená do odstínů tmavší barvy a bude mít sladkokyselý odér.
Odměnou za biologické zpracovávání odpadu je výstupní fermentovaný materiál z Bokashi. Zakopáním nebo promícháním tohoto materiálu s půdou nebo substrátem se tento materiál rychle rozpadne a rozloží cca za 4-6 týdnů. Materiál vaši půdu obohatí, nezatěžuje ji různými chemickými látkami a získáme hodnotnou surovinu pro pěstování. Rozklad fermentovaného materiálu po zapracování do zeminy nebo substrátu závisí na mnoha okolnostech, např. na velikosti částí odpadu (malé či větší kousky), na teplotě, ročním období, vlhkosti, mrazu atd. V případě, že nemáte vlastní zahradu, můžete fermentovaný materiál vyhodit do kontejneru na bio odpad. Další možností je věnovat fermentovaný materiál pěstitelům či komunitním zahradám.
Co patří do Bokashi nádoby?
- různé druhy ovoce a zeleniny (slupky, dužiny, zrníčka, stopky, listy)
- slupky od banánů, citrusů, dýně i ananasu
- pečivo (nalámané na kousky)
- čajové sáčky, kávovou sedlinu i s papírovými filtry
- listy a stonky pokojových i venkovních rostlin
- zvadlé květy
- vařené jídlo
- syrové a vařené maso
- ryby
- vajíčka
- jogurty
TIP: Organický odpad krájejte na menší kousky, fermentační proces bude probíhat rychleji.
Co nepatří do Bokashi nádoby?
- tekutiny (ocet, olej, džus, mléko, voda atd.)
- kosti
- papír
- popel
- zvířecí výkaly
Kde umístit Bokashi nádobu? Aneb kam s ní.
Bokashi nádoba může stát v kuchyni, na chodbě, v garáži atd. Nádobu skladujte
při pokojových teplotách. Nevystavujte ji přímému slunečnímu záření!
Na co je vhodná fermentační tekutina?
Tekutinu lze použít na hnojení rostlin a zeminy. Pro hnojení se ředí vodou v následujících poměrech:
1:100 (1 dcl na 10 l vody) – na zalévání 1× za 14 dní
1:200 (1 dcl na 20 l vody) – na denní zalévání
TIP: V uzavřené a označené nádobě lze uchovat tekutinu např. v lednici nebo na chladném místě při teplotě 4 až 8 stupňů. Nádobu označte a přidejte datum stočení. Spotřebujte ideálně do jednoho měsíce od data stočení. Pokud neuchováváte tekutinu v lednici, zpracujte ji nejlépe do 8 hodin od stočení.
TIP: Tekutinu je možno použít na čištění kuchyňských a koupelnových odpadů (vana, umyvadlo, dřez,…) a také k aktivaci septiku. Tekutina se při tomto použití neředí, ale je nutné ji ponechat v odpadu alespoň 1 hodinu působit.
Co dělat, když…
Bílá plíseň se objevuje v případě, že Bokashi nádoba je plněna pomalu, je v ní hodně vzduchu, nebo jsou v ní větší kusy odpadu. Bílá plíseň je velmi prospěšná, skvěle podporuje rychlost procesu rozkladu odpadu a snižuje vůni fermentovaného odpadu. Není třeba se jí obávat.
Černá plíseň se objevuje v případě, že Bokashi nádoba je nedostatečně uzavírána, nepravidelným prosypáváním směsi, vysokými vrstvami organického odpadu či neodčerpáváním fermentační tekutiny.
Videonávod
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.